Zdalne sterowanie oświetleniem – od czego zacząć ?

Zdalne sterowanie oświetleniem – od czego zacząć ?

26 kwietnia, 2018 Wyłączono przez PZ

Zdalne sterowanie oświetleniem – dostępne rozwiązania

Ostatnimi czasy możemy zaobserwować rosnącą tendencję inteligentnego wyposażenia wnętrz. sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją to tylko niektóre z systemów wspierających nowoczesny dom. Zdalne sterowanie oświetleniem to szeroki temat ze względu na mnogość proponowanych rozwiązań.

Możemy wyróżnić rozwiązania które nie wymagają ingerencji w elementy konstrukcyjne naszego domu czy mieszkania jednocześnie pozwalają na zdalne sterowanie oświetleniem oraz bardziej skomplikowane układy.

gniazdko zdalnie sterowane

Wtyczki gniazdka z odbiornikiem sterowanym z pilota są proste w montażu i zaliczają się do grupy prostych urządzeń sterujących które działają od razu po zamontowaniu. W zestawie znajdziemy pilot oraz element który montujemy bezpośrednio do gniazda. Do wtyczki możemy podłączyć dowolne urządzenie działające w napięciu 230V o mocy do 4000VA. To proste urządzenie zapewnia 5 trybów pracy tj. załączenie, wyłączenie, tryb monostabilny, bistabilny, czasowy (opóźnione wyłączenie). To pokazuje że już niewielkim kosztem możemy zacząć wprowadzać zdalne sterowanie oświetleniem.

 

 

 

dwukanałowy sterownik radiowyKolejną propozycją stanowią dwukanałowe układy radiowe. Często wykorzystywane do sterowania bramą sprawdzą się również przy kontrolowaniu oświetlenia. Przede wszystkim są to systemy bezpiecznie. Pracują na częstotliwości 433,92 MHz która zapewnia odporność na zakłócenia pochodzące z innych urządzeń. Odbiornik reaguje tylko na sygnały pochodzące z przypisanego do niego nadajnika potocznie zwanego pilotem. Zaletą jest zasięg który na otwartej przestrzeni wynosi do 100 metrów.

 

 

zdalne sterowanie oświetleniemGrupę prostych urządzeń do zdalnego sterowania oświetleniem domkniemy czujnikami ruchu i zmierzchu. Dostępne na rynku modele można podzielić na dwa typy jedne oferują podłączenie gniazdkowe podobnie jak te sterowane z pilota – najczęściej wykorzystywane w domu. Drugi typ to sterowniki z sondą zewnętrzną która może zostać zamontowana niezależnie od umiejscowienia sterownika. Sonda mierzy natężenie światła a sterownik załącza obwód zapalając światło. Rozwiązanie to znalazło zastosowanie przy oświetlaniu podjazdów bądź jako zdalne sterowanie oświetleniem ogrodu.

 

 

Zdalne sterowanie oświetleniem – automatyka w domu

modułowy sterownik gsmOsoby które projektują i budują dom od podstaw powinny od razu zastanowić się nad układem inteligentnego sterowania oświetleniem, zasuwaniem rolet, otwieraniem bramy czy nawadnianiem trawnika. Takie możliwości dają nad układy które pierwotnie wykorzystywane były w halach produkcyjnych do sterowania rozmaitymi procesami.

Całe układy od podstaw projektowane do danego pomieszczenia bazujące na modułowych sterownikach GSM pozwalają wykonywać operacje zadane im z poziomu smartfona wysyłając sms. Dzięki wyprowadzaniu wejść micro USB oraz specjalnemu oprogramowaniu pozwala szybko i łatwo konfigurować sterowniki. Zdalne sterowanie oświetleniem, roletami czy bramą nie stanowią wyzwania dla opisanego urządzenia.

Z racji montaży sterownika na szynie TH-35 należy pomyśleć o tym rozwiązaniu we wczesnym etapie projektowania sieci oświetlenia.