Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy – sprawdź co o niej wiesz

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy – sprawdź co o niej wiesz

28 marca, 2019 Wyłączono przez RG

5 czerwca 2015 roku w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej znalazła się dyrektywa stworzona przez Parlament Europejski i jego radę. Dotyczy ona zapobiegania wykorzystywania systemu finansowego w celu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Zachęcamy do przeczytania poniższego wpisu. Dowiesz się z niego informacji na temat tego, czym jest ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy – do kogo jest skierowana?

ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy - banknoty

Wszystkie państwa należące do Unii Europejskiej zostały wezwane do nałożenia na podmioty świadczące usługi w dziedzinie wymiany pomiędzy walutą wirtualną, a prawnymi środkami. Dodatkowe podmioty to  także te prowadzące na korzyść klientów tzw. portfel walut wirtualnych. Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy zobowiązuje wszystkie instytucje obowiązane do kilku kwestii. Spośród nich wymienić można: rozpoznawanie ryzyka prania pieniędzy oraz finansowania aktów terrorystycznych. Są one również zobowiązane do dokumentowania wszystkich rozpoznanych zagrożeń.

Co się dzieję w przypadku nieprawidłowości?

Jak mówi ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy w artykule 36 – wszystkie osoby działające w imieniu i interesie instytucji, która jest obowiązana wbrew przepisom wyżej wymienionej ustawy podlegają karze. Może być to kara pozbawienia wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat. Za działania wbrew przepisom ustawy uznać można między innymi działania takie jak np: odmówienie przekazania generalnemu inspektorowi niezbędnych informacji i dokumentów. Przekazanie danych nieprawdziwych lub zatajenie prawdziwych to również działanie niepożądane.