
Umorzenie postępowania upadłościowego – najważniejsze informacje
6 lipca, 2020Postępowanie upadłościowe jest elementem prowadzonej w naszym kraju procedury cywilnej, która jest regulowana przy pomocy wielu aktów prawnych, a zwłaszcza kodeksu postępowania cywilnego. W dzisiejszym wpisie pragniemy przedstawić najważniejsze informacje na temat tego czym jest umorzenie postępowania upadłościowego oraz jakie etapy wchodzą w jego skład.
Etapy wchodzące w skład umorzenia postępowania upadłościowego
Pierwszy etap, który występuje gdy ma miejsce Umorzenie postępowania upadłościowego to wyznaczenie sędziego-komisarza oraz syndyka. Ten drugi przejmuje od tej pory zarząd majątkiem dłużnika. Sąd ogłasza upadłość i wzywa wierzycieli do poinformowania o przysługujących wierzytelnościach. Sporządzenie przez syndyka listy wierzytelności, która trafia później do sędziego-komisarza to kolejny etap zakończenie postępowania upadłościowego. Często zdarza się, że tworzone są tzw. uzupełniające listy wierzytelności w ramach postępowania. Syndyk w późniejszym czasie dokonuje spisu inwentarza oraz podejmuje działania mające na celu zlikwidowanie masy upadłości. Po sprzedaży aktywów upadłego syndyk sporządza plany podziału. Po zlikwidowaniu majątku upadłego tworzony jest ostateczny plan podziału, który może być kwestionowany.
Czym jest upadłość ?

Upadłość zwane także bankructwem to nic innego jak procedura, która jest wszczynana w przypadku niewypłacalności dłużnika. Polega ona głównie na wspólnym dochodzeniu roszczeń przez jego wierzycieli. Upadłość stanowi egzekucję uniwersalną, która jest prowadzona na rzecz wierzycieli dłużnika, z całego jego majątku. Umorzenie postępowania upadłościowego ma miejsce np. wtedy gdy dłużnik nie ma majątku na pokrywanie kosztów postępowania.