Stacje transformatorowe wnętrzowe – co to i jak działa
8 grudnia, 2017Brzmi dość zawile dlatego zaczniemy wyjaśniać od końca tz. co stacje transformatorowe wnętrzowe nam dają ? Ich zadaniem jest znaczne obniżenie opłat za energię elektryczną.Wytwarzana w energia elektryczna w Elektrowniach dociera do odbiorców przez Państwowe Sieci Elektroenergetyczne. Ze względu na duże odległości a także straty podnosi się w nich napięcie do wartości 400, 220 lub 110 kV (napięcie wysokie WN).
Tak zwane główne punkty zasilania GPZ – ty zmniejszają wartość napięcia do poziomu 15kV lub 20kV. Tą wartość napięcia nazywany – napięciem średnim (SN).
Stacje transformatorowe wnętrzowe – zamontowane w pomieszczeniach krytych.
Co to jest stacja transformatorowa SN/nn ? Jest to zespół urządzeń służących do przetwarzania i rozdzielania energii elektrycznej czyli umożliwia podział energii elektrycznej na różne wartości napięć. Do głównych urządzeń ST zaliczamy transformator energetyczny jak i rozdzielnice SN (po stronie średniego napięcia (SN) i rozdzielnice nN . W zależności od konstrukcji stacji występują także urządzenia pomocnicze.
Jeżeli chodzi o proces budowy stacji transformatorowej jest on wieloetapowy, ponieważ Polskie Prawo Energetyczne wymaga sporządzenia dokumentacji techniczno – prawnej. Stacje transformatorowe wnętrzowe mogą być budowane tylko przez ekipę wykwalifikowanych specjalistów, którzy posiadają uprawnienia elektryczne oraz doświadczenie .
Jeżeli chodzi o ich eksploatację wszystkie stacje transformatorowe wnętrzowe przekazane do użycia wymagają prowadzenia odpowiedniej dokumentacji techniczno-prawnej oraz eksploatacyjnej. Taka dokumentacja musi zawierać protokoły odbioru stacji, a także pomiarów eksploatacyjnych. Dodatkowo wymagany jest schemat ideowy stacji z opisanymi typami urządzeń oraz dokumentację odnośnie oględzin , konserwacji i napraw.
Ważne że stacje transformatorowe wnętrzowe mają okres eksploatacyjny na poziomie ok 35 lat. Ze względu na obniżenie kosztów za energię elektryczną znacznie się przyczyniają do do generowania wysokich oszczędności.