Przygotowana likwidacja a wyprzedaż majątku firmy

Przygotowana likwidacja a wyprzedaż majątku firmy

13 maja, 2017 Wyłączono przez GZ

Przygotowana likwidacja jako sposób sprzedaży majątku firmy

Przygotowana likwidacja – jest procedurą różniącą się od standardowej likwidacji, wprowadzoną do polskiej praktyki przedsiębiorczej przez nowelizację ustawy prawo restrukturyzacyjne, która to nowelizacja weszła w życie 1 stycznia 2016 roku.

przygotowana likwidacja - co to w zasadzie znaczy

Likwidacja jest zakończeniem działalności firmy lub jakiejś jej zorganizowanej części wiążącą się z nierentowną działalnością. Tym, co zdarza się w przypadku likwidacji, jest pewien szczególny proces naprawczy – polegający na próbie odsprzedania, zlicytowania majątku. W swej istocie jest to sposób finansowania zakończenia działalności firmy, a środki mogą zostać uwolnione i przeznaczone np. na spłatę długów, które w trakcie swojego działania firma zaciągnęła.

http://tatara.com.pl/aktualnosci/przygotowana-likwidacja-pre-pack-rewolucyjna-forma-restrukturyzacji/

Przygotowana likwidacja polega nie tylko do dążeniu do otrzymania od sądu pozytywnej decyzji w sprawie ogłoszenia upadłości, ale również na uzyskaniu postanowienie sądu w sprawie zatwierdzenia warunków sprzedaży majątku przedsiębiorstwa (lub jakiejś wybranej jednej lub kilku jego zorganizowanej części).

część prawników ocenia przygotowaną likwidację

Taki właśnie dodatkowy wniosek należy złożyć do sądu w momencie składania wniosku o ogłoszenie upadłości – można dodać, że wniosek taki należy złożyć w odpowiednim terminie i musi on dodatkowo spełniać pewne wymogi formalne.

Między innymi, musi zawierać wskazanie tego, kto będzie chętny uczestniczyć w transakcji w roli kupującego – wskazane muszą zostać również dalsze detale wymiany, takie jak cena, po jakiej majątek przejdzie w posiadanie nowego właściciela.

Stosując pre-pack, czyli przygotowaną likwidację, jak ocenia część prawników, można szybciej znaleźć odpowiednie źródło finansowania, niezbędne do zamknięcia działalności firmy z wynikiem na plusie, a zatem bez żadnych długów.