
Projektowanie pachnącego ogrodu – 3 sprawdzone porady dla ogrodników
9 maja, 2018Stwórz swój wymarzony kącik
Sezon w pełni! Zanim zaczniesz ochoczo kupować nowe rośliny do swojego ogrodu, zaplanuj działania. Nie ma nic lepszego niż spokojne popołudnie w otoczeniu pięknych i wonnych roślin. Przed złożeniem zamówienia określ parametry skrawka ziemi, którą planujesz uprawiać. Należy zwrócić uwagę na wilgotność, nasłonecznienie i porę roku. Projektowanie pachnącego ogrodu jest wyzwaniem i przyjemnością, ale jeśli zastosujesz się do przedstawionych zasad, nie sprawi Ci wiele trudu!
Projektowanie pachnącego ogrodu: o czym należy pamiętać?
-
Sięgaj po wonne rośliny
Z pięknym zapachem kojarzymy jedynie kwiaty. Pamiętaj, że projektowanie pachnącego ogrodu nie może obyć się bez kwitnących drzew. W ogrodzie posadź lipę i akację, a po południu będziesz rozkoszować się niezwykłą i intensywną wonią! Nie zapominaj o klasycznym, choć zapomnianym zapachu igliwia, orzecha włoskiego i kwitnącego bzu.
-
Przestrzegaj ogrodniczego terminarza
Na początku wiosny kwitną wawrzynek i wilczełyko. Nieco później – azalie. Projektowanie pachnącego ogrodu sprzyja w szczególności na początku maja. Właśnie wtedy słodkie bzy i intensywne w zapachu jaśminy budzą się do życia. To również czas fiołków i konwalii oraz narcyzów. Jesienią zapach roznoszą heliotrop i petunia.
-
Zachowaj umiar
„Less is more” – przed zakupem roślin przejdź się po kwiaciarni i sprawdź, który z zapachów Cię drażni lub, co gorsza, wywołuje alergie. Nawet największy pasjonat różnorodnych aromatów może dostać bólu głowy z powodu kakofonii intensywnych pachnideł.