Podpis elektroniczny – co warto wiedzieć?

Podpis elektroniczny – co warto wiedzieć?

18 listopada, 2019 Wyłączono przez EM

Zapewne chciałbyś wiedzieć więcej na temat tego, czy jest podpis elektroniczny i  do czego możesz go wykorzystać.  Warto wiedzieć, że dla każdego dokumentu określany jest indywidualnie skrót podpisywanego dokumentu. Jest to obliczane i generowane za pomocą komputera.

Sposoby na podpis elektroniczny

Chcesz wiedzieć, jakie są dwa sposoby na podpis elektroniczny? Po pierwsze, dane wchodzące w skład podpisu elektronicznego są zapisywane jako plik obok pliku podpisywanego. Najczęstszym formatem jest format XAdES. Zawsze jest konieczność wysyłania dwóch plików – źródłowego oraz podpisanego. Gdy się tak nie stanie istnieje dość duże ryzyko utraty integralności pomiędzy tymi plikami.

Popisywanie umowy podpisem elektronicznym

Digitalizacja

Digitalizacja jest teraz koniecznością we wszystkich organizacjach. Wiele dokumentów jest zatem zdigitalizowanych, ale  trzeba wiedzieć, w jakim formacie je przechowywać. Zaleca się 5 formatów, które mogą być używane dla obiektów graficznych:

JPEG
TIFF
PDF
GeoTIFF
PNG

W zależności od potrzeby, wybiera się plik, który będzie odpowiedni w procesie digitalizacji zbiorów. Decyzja o tym jaki typ rozszerzenia wybrać leży po stronie jednostki odpowiadające za przeprowadzenie proces digitalizacji. Żyjemy w dobie cyfryzacji i prowadzenie tego typu działań jest bardzo ważną kwestią. Pamiętajmy o tym podejmując jakiekolwiek działania w tym kierunku. Jest to bardzo istotna kwestia, która ma na celu ułatwienie Nam procesu gromadzenia, przechowywania oraz wyszukiwania informacji.