Orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej

Orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej

23 maja, 2019 Wyłączono przez WU

Orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej wydawane jest w sytuacji, gdy ktoś wykazał się rażącą niegospodarnością zakresie zarządzania firmą czy inną instytucją i jej majątkiem. Jest to forma ochrony ogółu społeczeństwa przed osobnikami, którzy mimo braku predyspozycji pchają się do zakładania kolejnych biznesów, często nie mając zapału do tego, by uczciwie i sumiennie wziąć się za wynikłe z tego tytułu zobowiązania. Zakaz często wiąże się z tym, że po upadku takiej działalności inne podmioty, które nawiązały relacje biznesowe, muszą ponieść konkretne i realne straty.

Orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej – eliminacja furtek prawnych

orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej z tytułu niegospodarnościDo pewnego czasu furtką uniemożliwiającą orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej było ustąpienie członka zarządu ze sprawowanej funkcji. Zrzekając się w ten sposób odpowiedzialności za posunięcia podejmowane w ramach zarządzania danym biznesem ukazywał, że nie należy go posądzać o złe wyniki finansowe. Opcja ta była jednak wykorzystywana najczęściej do tego, aby ochronić osoby, które naprawdę nie powinny pełnić funkcji kierowniczych w żadnej firmie.

Kto może wystąpić o orzeczenie zakazu prowadzenia biznesu?

Złożyć wniosek o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej może wystąpić między innymi wierzyciel, który odnotował straty z tytułu upadłości danej firmy, jeżeli upadłość ta wynika z niegospodarności lub działań na szkodę spółki członka zarządu. Często jest też orzekana przy procesach związanych z przestępstwami gospodarczymi, wyłudzeniami i innego typu oszustwami. Dzięki temu wymiar sprawiedliwości próbuje chronić wtórnie rynek przed jednostkami próbującymi w nieuczciwy sposób się wzbogacić kosztem innych uczestników rynku.