Historia strojów wojskowych w okresie II wojny światowej – przegląd

Historia strojów wojskowych w okresie II wojny światowej – przegląd

8 stycznia, 2019 Wyłączono przez WU

Historia strojów wojskowych w okresie II wojny światowej to bardzo ciekawe zagadnienie. Warto się nad nim pochylić, korzystając z okazji, że za temat wzięli się specjaliści z zakresy umundurowania, mianowicie sklep Sortmund. Na ich blogu znajdziemy artykuł omawiający najbardziej znaczące zmiany w procesie ewolucji mundurów polskiej armii od czasów II wojny światowej.

Historia strojów wojskowych w okresie II wojny światowej – pierwsze zmiany Historia strojów wojskowych w okresie II wojny światowej obejmuje także Żołnierzy Wyklętych

Z wpisu blogowego, poświęconego historii strojów wojskowych w okresie II wojny światowej dowiadujemy się na przykład, że pierwsza zmiana dotycząca kolorystyki została wprowadzona na dwa lata przed wojną. Kolor szarozielony – dziedzictwo Legionów Piłsudskiego – zamieniono wówczas na stalowy. Wprowadzono także nowy model kurtki zimowej, wzorowanej na rozwiązaniach angielskich. Anglicy uchodzili za wzór dla polskich decydentów za niedościgniony wzór w wielu dziedzinach, kopiowaliśmy ich nie tylko, jeśli chodzi o mundury.

Główna idea reformy mundurów

Przeprowadzona wówczas reforma umundurowania kierowała się zasadą praktyczności. Historia strojów wojskowych w okresie II wojny światowej zaczęła odchodzić od paradnych strojów generalskich, które normalnością były w epoce napoleońskiej czy nawet podczas Wielkiej Wojny. Doszło do głosu przekonanie, mówiące o tym, że mundur powinien być jak najbardziej praktyczny. Oczywiście, nie stracił wówczas swoich zalet, takich jak schludność czy elegancka prostota.