Ghosting w rekrutacji – czym jest to zjawisko i jak sobie z nim radzić?

Ghosting w rekrutacji – czym jest to zjawisko i jak sobie z nim radzić?

22 grudnia, 2022 Wyłączono przez OZ

Pojecie ghostingu wywodzi się z budowania relacji partnerskiej między kobietą a mężczyzną, czyli inaczej… z randkowania. Możliwe, że wiele z nas doświadczyło kiedyś takiego zjawiska lub samo je zainicjowało. I tak jak w przypadku spotykania się na randki często (chociaż nie zawsze oczywiście) mamy duży wpływ na, to czy nas ktoś zacznie unikać, tak i na ghosting w rekrutacji możemy wpłynąć, niwelując czynniki, które mogą być źle odbierane przez kandydatów.

Czym jest ghosting w rekrutacji?

No okej, ale czym jest ten cały ghosting? Jest to oczywiście nic innego jak nagła utrata kontaktu z daną osobą, bez żadnej informacji dlaczego. To zjawisko może być bardzo frustrujące podczas rekrutacji, szczególnie jeśli jesteśmy już z kandydatem na zaawansowanym poziomie procesu. Oczywiście, zajść może ono podczas każdego etapu, dlatego warto wiedzieć, co jest częstą przyczyną utraty zainteresowania kandydata.

ghosting w rekrutacji

Przyczyny ghostingu podczas rekrutacji

Dla części kandydatów ghosting w rekrutacji będzie spowodowany sytuacjami zewnętrznymi, niezależnymi od nas. Z tym trzeba się pogodzić – ludzie nie lubią przyznawać się do zmiany planów czy dzielić się personalnymi doświadczeniami. Spora część jednak może zacząć unikać rekrutera z jakiś konkretnych powodów powiązanych z rekrutacją. Najczęściej wymienia się:

  • zbyt długi czas oczekiwania na odpowiedź
  • zbyt rozbudowany proces rekrutacyjny
  • mało atrakcyjna oferta
  • złe opinie na temat firmy
  • nieprzyjemny rekruter