Domy ekologiczne – jaka jest ich idea i podstawowe założenia?

Domy ekologiczne – jaka jest ich idea i podstawowe założenia?

10 listopada, 2017 Wyłączono przez KM

Nieustannie rosnące koszty eksploatacyjne oraz opłaty zdecydowanie wpływają na codzienne wydatki. Niczym dziwnym zatem nie jest, że każdy z nas szuka sposobu na optymalizację tych kosztów w celu zwiększenia zasobności domowego budżetu. Dobrym pomysłem w takim wypadku wydaje się budowa własnego lokum w technologii, jaką wykorzystują domy ekologiczne. Po szczegóły zapraszamy do dalszej lektury niniejszego tekstu.

domy ekologiczne zdjęcie czarno białe

Domy ekologiczne – podstawowe założenia

Podstawową ideą, jaką kierują się domy ekologiczne jest zminimalizowanie tempa oddawania ciepła na zewnątrz. Co prawda z biegiem mijających lat zostały zaostrzone przepisy dotyczące izolacji cieplnej budynków mieszkalnych, nie zmienia to jednak faktu, że entuzjaści ekologii dalej szukają kolejnych sposobów oszczędzania energii. Rozpatrujące sprawę od strony suchych liczb, podstawowym warunkiem jaki muszą spełniać domy ekologiczne jest utrzymanie poziomu zapotrzebowania energii na ogrzewania poniżej wartości 70 kilowatogodzin na metr kwadratowy na rok. W zależności od dalszego minimalizowania tej wartości nasz dom może się zaliczyć do kolejnych, coraz bardziej zoptymalizowanych klas energetycznych. Jednak w jaki sposób można osiągnąć taką wartość? Absolutną podstawą jest zastosowanie odpowiednich izolacji przegród zewnętrznych. Przy tym należy też uwzględnić okna i drzwi.

domy ekologiczne nad wodą

Dlaczego warto zdecydować się na domy ekologiczne?

Jak już wspomnieliśmy, podstawową zaletą jaką cechują się domy ekologiczne jest ich niski koszt eksploatacji. Warto rozwinąć temat sposobów, w jakie można uzyskać energooszczędność. Kolejną metodą na to jest zredukowanie mostków termicznych. Należy oczywiście przy tym dążyć do zmaksymalizowania sprawności całej instalacji grzewczej oraz instalacji wentylacyjnej, która powinna także zostać wyposażona w odzysk ciepła. Owszem, koszt budowy takiego budynku jest wyższy od tradycyjnego, jednak jest to inwestycja, która przy odpowiednim rozplanowaniu bardzo szybko się zwraca. Oszczędność dotyczy tutaj  zwłaszcza energii, która w omawianym przypadku w znacznej części pochodzi ze źródeł odnawialnych takich jak biomasa, energia słoneczna, gruntowa, bądź też wiatrowa. Zminimalizowanie zapotrzebowania energii wynika też z zoptymalizowania przegród wewnętrznych.