
Baskinka na lato
28 maja, 2017Baskinka – historia i zastosowanie
Baskinka doskonale pasuje do sukienek, które można nosić w porę letnią – ten detal nie zmienia uwarunkowań praktycznych tego ubioru, a pełni rolę dekoracyjną. Dodatkowo, ponieważ baskinka została po raz pierwszy opracowana jako element będący dodatkiem do ubioru – z początku wcale niekoniecznie tylko kobiecego – w regionach, gdzie średnia temperatura jest wyższa, dorównująca tej, jaka panuje obecnie w Polsce w okresie letnim (część osób, nieprzyzwyczajonych do takich temperatur, zapewne byłaby kuszona nazwaniem jej „saharyjsko” wręcz wysoką).
Wróćmy jednak do informacji, że baskinka – a w zasadzie baskina – to niekoniecznie element dodawany do stroju kobiecego. Obecnie w baskinki wyposażane są sukienki – doszywa się fragment materiału na wysokości bioder lub ramion, modulując go odpowiednio, co przydaje mu właściwości estetycznych – jeśli jest rozkloszowany lub pofałdowany.
Jeśli jednak przypomnimy sobie wygląd ubioru męskiego, który mogliśmy niejednokrotnie widzieć w filmach historycznych, przedstawiających realia dawne, to i tam być może zapamiętaliśmy kubraki, kaftany czy wamsy, które miały ten dodatek.
Ozdoba obecnie
Obecnie baskinka została doceniona najbardziej przez modę kobiecą. Pozwala na modulowanie wyglądu w sukience poprzez niejako sztuczne w znaczeniu optyczne poszerzenie i tym samym zaakcentowanie pewnych partii sylwetki, dając do tego jeszcze też szansę na umieszczenie na powierzchni baskinki – czyli fragmentu materiału – dodatkowych wzorów , motywów, kolorów i tak dalej.
Dzięki możliwości różnorodnego jej wykorzystania, nadaje się do zarówno nieoficjalnych sukienek, jak i do tych pół czy wręcz może w całości i pełni oficjalnych – wszystko zależy od tego, co projektant oraz twórca ubrania z baskinką zrobi.